موتوربان

رویای یک ژورنالیست ؛ امین نقی زاده
پنجشنبه, ۱۹ دی ۱۳۹۸، ۱۲:۵۹ ق.ظhttp://uupload.ir/files/kkz_motorban.jpg

بررسی مدل ۲۰۲۰ بی‌ام‌و ۷۵۰آی: پرچمدار لوکس آلمانی

در این متن به بررسی یکی از بزرگ‌ترین سدان‌های کمپانی بی‌ام‌و خواهیم پرداخت. سدان ۷۵۰آی (BMW 750i) را باید اتومبیلی لوکس و گران قیمت دانست که مهندسان بی‌ام‌و برای تولید و حفظ و ارتقاء کیفیت آن تلاش فراوانی می‌کنند.

هم اکنون نسخه‌هایی از ۷۵۰آی در بازار ایران وجود داشته و این خودرو لقب لوکس‌ترین سدانِ موجود در بازار ایران را به یدک می‌کشد. این محصول در بازارهای اروپا و آمریکا قیمتِ زیادی دارد و هرکسی توان خرید ۷۵۰آی را نخواهد داشت. در بازار ایران نیز شرایط بدتر از اروپا و آمریکا بوده و ۷۵۰آی قیمتی فضایی و دور از دسترس دارد.

طراحی/ امتیاز: ۵ از ۱۰

در بحث طراحی بی‌ام‌و ۷۵۰آی (BMW 750i) ابتدا نگاهی به جلوپنجره جدید آن می‌اندازیم. درباره جلوپنجره مزبور باید گفت که واقعاً شرم‌آور بوده و شما  نیاز دارید که در زمان مراجعه به پارکینگی پر از محصولات سری ۷ کمپانی بی‌ام‌و برای تشخیص مدل ۲۰۲۰ اتومبیل ۷۵۰آی به جلوپنجره خودروهای گوناگون خیره شده و به دنبال یک جلوپنجره دو تکه، اره‌ای و متصل به پیشانی سری ۷ باشید.

در حقیقت ۷۵۰آی از جلوپنجره‌ای زشت و شرم‌آور نسبت به سایر محصولات سری ۷ بی‌ام‌و استفاده کرده و جذابیتِ آنها را ندارد. طراحی و شکل چراغ‌ها هم باریک بوده و از لامپ‌های LED در آنها استفاده شده است. هنگام باز کردن درب ۷۵۰آی جدید، چراغ‌های یادشده روشن شده و حس و حالِ یک سدان لوکس و پرچمدار را به شما خواهند داد. کناره‌های ۷۵۰آی با نوارهای کرومی بلند و جذابی تزئین شده‌اند.

 از نوارهای مزبور برای تزئین دریچه هوای پشت چرخ‌های جلو استفاده شده و همه این اقدامات باعثِ خلق یک شخصیت جذاب و جدید برای ۷۵۰آی شده است.

جلوپنجره با سایر قسمت‌های بدنه ۷۵۰آی هماهنگی خوبی دارد. چراغ‌های جلو بسیار زیبا بوده و نور لیزری و تزئین آبی رنگ LEDهای آن نظر شما را جلب خواهد نمود. به طور کلی کمپانی بی‌ام‌و از نوارهای کرومی زیبا و درجه یک برای طراحی ۷۵۰آی جدید استفاده کرده؛ اما مقدار کاربردِ این عنصرِ زیبا را در کناره‌ها و سپر عقب ۷۵۰آی کاهش داده است.

در مجموع ظاهر بیرونی مدل ۲۰۲۰ خودروی ۷۵۰آی بسیار خشمگین به نظر می‌رسد. این اتومبیل بسیار شبیه به بی‌ام‌و ۸ام جی‌تی‌ئی (BMW M8 GTE) بوده که در مسابقات رالی استقامت حضور دارد.

در کابین ۷۵۰آی از مواد با کیفیت استفاده شده است. در این محصول شاهد استفاده از چرم‌هایی با کیفیت و دوختی بسیار زیبا هستیم. محیط داخلی ۷۵۰آی ترکیبی از تِم‌های فلزی، چوب‌های زیبا و… است. کیفیت مواد به کار گرفته شده در کابین ۷۵۰آی بسیار بالا بوده و قطعاً اتومبیلی که قیمت آن ۱۲۶ هزار دلار است؛ باید طراحی عاقلانه، ساده و در عین حال زیبا و حساسی را به خریداران خود نمایش دهد. طراحی محیط داخلی ۷۵۰آی بد نیست؛ اما در مجموع باید گفت که سبک طراحی کابین سری ۷ محصولات بی‌ام‌و در برابر دو رقیب اصلی آن یعنی مرسدس‌بنز کلاس ‌اس (Mercedes-Benz S-Class)  و آئودی ای ۸ (Audi A8) حرفی برای گفتن ندارد.

در کلاس اس (S-Class) صفحه نمایشی گستره را پیش‌روی خود داریم که به شکل موجی و بسیار زیبایی در کابین قرار داده شده است. در کلاس اس دریچه‌های هوا بسیار زیبا بوده و ترکیبی از چوب و فلز را شاهد هستیم. در آئودی ای ۸ (A8) هم دو صفحه نمایش لمسی آینده‌نگرانه را خواهید دید. آئودی ای ۸ فضایی جدید و جذاب داشته و شما هنگام نشستن در آن به دنبال کشف شگفتی‌های آئودی خواهید بود. اما سری ۷ بی‌ام‌و محیطی خسته‌کننده را پیش‌روی شما قرار داده و برای برخورداری از محیط یادشده باید پول زیادی پرداخت کنید.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی مدل ۲۰۲۰ امتیاز چشمگیری در بخش طراحی از ما نمی‌گیرد؛ اما خوشحال هستیم که بی‌ام‌و این اتومبیلِ گران قیمت را با ۷ رنگ گوناگون و گزینه‌های فراوانِ سفارشی‌سازی طراحی داخلی و خارجی عرضه می‌کند. مشتریان ۷۵۰آی جدید می‌توانند تِم محیط داخلی اتومبیل خود را سفارشی‌سازی کرده و از ۱۳ رنگ گوناگون و شش بسته سفارشی بی‌ام‌و استفاده کنند.

راحتی / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

ممکن است که کابین ۷۵۰آی خسته‌کننده باشد؛ اما خوشبختانه محیطی بسیار راحت و دلچسبی برای گذرانِ زمان است. صندلی‌های جلو را می‌توان در ۲۰ حالت مختلف تنظیم کرده و از گرمایش سه حالته، ماساژور هشت حالته با سه سطح مختلف و سیستم تهویه سه گانه بهره برد.

اگر پشت فرمان ۷۵۰آی احساس راحتی نکنید؛ پس در هیچ اتومبیلی احساس راحتی و آرامش نخواهید داشت! نکته جالب و تأثیرگذار صندلی‌های مزبور را باید کمک به حفظ تعادل راننده دانست. این صندلی‌های لوکس مانند نمونه‌هایی از اتومبیل‌های اسپرت عمل کرده و میزبانِ خوبی برای سرنشینان بی‌ام‌و ۷۵۰آی هستند.

صندلی‌های عقب نیز بسیار لوکس و جذاب بوده و برای کنترل آنها می‌توان از بسته لاکچری ۳۹۰۰ دلاری بی‌ام‌و استفاده کرد. صندلی‌های مزبور متوسط بوده و بین آنها شاهد قرارگیری یک کنسول با انبوهی از امکانات کنترلی هستیم. صندلی‌های عقب را می‌توان در شش حالت تنظیم کرد. شما قدرتِ کنترل گرمایش و تهویه سه‌ کاناله صندلی‌های عقب را دارید.

همچنین می‌توانید از حافظه صندلی‌های عقب و ماساژوری با کیفیتی مشابه صندلی‌های جلوی بی‌ام‌و ۷۵۰آی استفاده کرده و کاملاً راحت باشید. علاوه بر این توان استفاده از سیستم سرگرمی صندلی‌های عقب را خواهید داشت. برای کنترل تمام امکانات مرتبط به سرنشینانِ بی‌ام‌و ۷۵۰آی می‌توانید از یک تبلت ۷ اینچی سامسونگ استفاده کنید. تبلت مزبور را کمپانی بی‌ام‌و برای شما در نظر گرفته و به این ترتیب شما را مات و مبهوتِ امکاناتِ یکی از لوکس‌ترین محصولات خود خواهد کرد.

از صندلی‌های ۷۵۰آی عبور کرده و به سر و صدای محیط داخلی آن می‌پردازیم. در این اتومبیل تقریباً صدای باد، جاده و لاستیک‌ها را حس نخواهید کرد! پیشرانه ۴٫۴ لیتری V8 و مجهز به توربوشارژ دوقلوی بی‌ام‌و هنگام شتاب‌گیری و فشار دادنِ پدالِ گاز به خوبی عمل کرده و هیچ صدایی از آن به گوش نمی‌رسد.

از یک سدان لوکس و بزرگ انتظار می‌رود که فضاهای زیادی جهت قرار دادن وسایل و بارِ سرنشینان خود داشته باشد. بی‌ام‌و ۷۵۰آی دقیقاً به همین شکل بوده و خوشبختانه فضای ذخیره‌سازی مناسبی را برای سرنشینان خود فراهم آورده است. کنسول مرکزی ۷ فضای ذخیره‌سازی کوچک و بزرگ دارد. یک پدِ شارژ بی‌سیم میزبانِ تلفن همراه هوشمند شما خواهد بود. فضای صندوق عقب ۱۸٫۲ فوت مکعب بوده و به راحتی می‌توان چهار چمدان بزرگ را در آن جای داد.

فناوری / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

سری ۷ را باید پرچمدار کمپانی بی‌ام‌و دانست و به همین دلیل شاهد استفاده از فن‌آوری و تجهیزات پیشرفته در ۷۵۰آی هستیم. صفحه نمایش لمسی ۷۵۰آی بسیار خوش رنگ و مدرن بوده و ۱۰٫۳ اینچ انداره دارد. سیستم «iDrive 7» دوست داشتی بی‌ام‌و با گرافیکی خاص میزبان شماست. سیستم مزبور و فرایند استفاده از آن ساده نیست؛ اما به نظر می‌رسد که بی‌ام‌و گامی رو به عقب برداشته و جهت ساده‌سازی آن از ویژگی‌های نسخه ۲۰۱۰ سیستم « iDrive»  استفاده کرده باشد.

سیستم «iDrive» به دکمه‌های کنترلی روی کنسول و… اتکای بیشتری داشته و اکنون تنظیم سیستم ناوبری و میزان صدا بسیار آسان و بدون مشکل انجام می‌شود. سیستم جدید بی‌ام‌و بدون شک مدرن‌تر از گذشته بوده و طیف وسیعی از امکانات ۷۵۰آی را می‌توان با استفاده از آن کنترل کرد. ولی باید توجه کرد که برخی از ویژگی‌های مناسب و ایده‌آل نسخه قدیمی سیستم یادشده،  برروی نسخه جدید وجود نداشته و دیگر آنها را نمی‌بینیم.

در ۷۵۰آی می‌توان از ۱۶ بلندگوی هارمن کاردن (Harman Kardon)، صفحه نمایش آمپر و اطلاعت ۱۲٫۳ اینچی، صفحه نمایش لمسی ۱۰٫۳ اینچی، سیستم ناوبری، اپل‌ کارپلی (Apple CarPlay)، کروز کنترل، گرمکن فرمان، تهویه چهارگانه، شارژر بی‌سیم و… بهره‌مند شد.

علاوه بر امکانات مذکور می‌توان فهرستی از امکانات و تجهیزات اختیاری را برای پرچمدارِ لوکس بی‌ام‌و سفارش داد. می‌توان ۳۹۰۰ دلار به بی‌ام‌و پرداخت کرد و از پوشش سرامیکی براق و بادوامِ سیاه رنگ در اطراف کنسول مرکزی بهره برد. همچنین یک روکش آفتابگیر پانوراما با روشنایی خاص LED و صندلی‌هایی با سیستم تهویه و ماساژ مجزا و حرفه‌ای در انتظار شماست. بسته‌های مذکور بسیار لوکس و جذاب بوده و تجربه رانندگی با ۷۵۰آی را دلچسب‌تر می‌کنند؛ اما شما می‌توانید با پرداخت ۷۵۰ دلار از گرمکن استاندارد صندلی‌ها، گرمکن فرمان و صندلی‌های عقب برخوردار شوید. همچنین می‌توان سیستم دید در شب، چراغ‌های لیزری جلو LED، سیستم صوتی مجهز به ۱۶ بلندگوی «bowers & wilkins» و سیستم سرگرمی اختصاصی صندلی‌های عقب را سفارش داد.

عملکرد / امتیاز: ۶ از ۱۰

پیشرانه دوست داشتنی بی‌ام‌و ۷۵۰آی (BMW 750i) 4.4 لیتری، V8 و مجهز به توربوشارژ دوقلو بوده و توانی معادل با ۵۲۳ اسب‌بخار و گشتاوری ۵۵۳ پوند فوتی دارد. پیشرانه مذکور ۶۰ اسب‌بخار و ۳۷ پوند فوت گشتاور از پیشرانه مرسدس‌بنز اس ۵۶۰ فورماتیک (۴Mati 560 Mercedes-Benz S-Classc)، ۷۰ اسب‌بخار و ۶۶ پوند فوت گشتاور از پیشرانه V8 جدید آئودی ای۸ ال (Audi A8L) و ۱۰۷ اسب‌بخار و ۱۱۱ پوند فوت گشتاور نسبت به لکسوس ال‌اس ۵۰۰  (Lexus LS500) قدرتمندتر است.

پیشرانه مذکور برای سدانی با وزن ۵ هزار پوند بسیار ایده‌آل است. ولی ۷۵۰آی با توجه به ابعاد و فناوری‌های مورد استفاده در آن، تنها ۴۷۲۲ پوند وزن داشته و سبک‌تر از استانداردهای معمول است. علت این امر را باید استفاده از آلومینیوم و منیزیم تقویت شده به همراه فیرکربن و… دانست.

وزن کم باعث شده که قدرت پیشرانه و شتاب اولیه ۷۵۰آی افزایش یافته و این محصول در ۳٫۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. این رقم در آئودی ای۸ (Audi A8) و مرسدس‌بنز اس۵۶۰ (۵۶۰  Mercedes-Benz S-Classc) به ۴٫۵ ثانیه می‌رسد.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی از سیستم استاندارد تمام چرخ محرک و گیربکس هشت سرعته زِد اف (ZF) استفاده می‌کند. سیستم تمام چرخ محرک، گیربکس و پیشرانه ۷۵۰آی به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده و در شرایط مختلف عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش می‌گذارند.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی وزن کمتری داشته و به همین خاطر سرعت و شتاب بیشتری دارد. اما ظاهراً وزن این اتومبیل در برخی از نقاط بیشتر از حد معمول بوده و به همین دلیل فرمان و شاسی عملکرد مطلوبی ندارند. به بیان ساده‌تر، وزن زیادی به محورهای جلو و عقب منتقل شده و به همین دلیل محور جلو عملکرد مطلوبی ندارد. این مشکل را دقیقاً در بی‌ام‌و ایکس ۵ (BMW X5) هم شاهد بوده و به این ترتیب قضاوت درباره عملکرد ۷۵۰آی کمی سخت می‌شود. بی‌ام‌و باید بداند که نسبتِ تقسیم وزن ۵۰٫۵۰ بسیار خوب است؛ اما در یک سدان لوکس و پرچمدار باید کمی کوتاه آمده و بی خیالِ تئوری‌های خود شود.

البته سیستم چهار چرخ محرک بی‌ام‌و هم مقصر است. در سرعت‌های بالا و هنگامی که به شکل مستقیم در حال حرکت هستید؛ همه چیز خوب و ایده‌آل بوده و اتومبیل کاملاً پایدار خواهد بود. اما اگر بخواهید با ۷۵۰آی به جهات گوناگون گردش کنید؛ شما هیچ حسی نسبت به فرمان ندارید. در واقع ۷۵۰آی برای تجربه یک رانندگی تهاجمی و سریع مناسب است؛ اما بی‌ام‌و شما را در خیلی از مواقع نامید خواهد کرد.

شما نمی‌توانید «Integral Active Steering» را بدون «Active Comfort Drive system» تجربه کنید. باید از سیستم تعلیق تطبیقی، دوربین‌های اسکن جاده‌ای، سیستم تشخیص ناهواری و برجستگی‌های سطح جاده استفاده کنید تا در نهایت یک سواری راحت را با بی‌ام‌و ۷۵۰آی داشته باشید. به هر حال علی‌رغمِ نبودِ چابکی و عملکرد خیره‌کننده دیگر محصولات بی‌ام‌و در سری ۷ محصولات این کمپانی، یک سواری راحت و دلچسب را تجربه خواهید کرد.

ایمنی / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

سدانِ پرچمدار بی‌ام‌و همان گونه که از فناوری‌های مختلفی برای فراهم آوردن آرامش سرنشینان خود استفاده می‌کند؛ به بهترین و جدیدترین سیستم‌های ایمنی مجهز شده و در این محصول می‌توان ترمز اضطراری خودکار، کروزکنترل تطبیقی و… را به شکل استاندارد و در نسخه  ۱۰۲۶۵۰هزار دلاری بی‌ام‌و ۷۵۰آی در اختیار داشت.

اگر خواهانِ امن‌ترین و باهوش‌ترین بی‌ام‌و جاده‌ها هستید؛ فقط باید ۱۷۰۰ دلار پرداخت کرده و از سیستم «Assistant Pro Pro Driving Active» برخوردار شوید. این سیستم شامل رانندگی نیمه خودکار، افزایش و کاهش خودکار سرعت در بزرگراه‌ها، دستیار «Extended Traffic Assistant» و… است.

در ۷۵۰آی تمام نکات ایمنی رعایت شده و این محصول از چراغ‌های جلو استاندارد و LED استفاده می‌کند. چراغ‌های مذکور بسیار روشن‌تر و کارآمدتر از چراغ‌های معمولی بوده و مناسب به نظر می‌رسند؛ اما قدرتِ کمتری نسبت به همتایان اروپایی خود دارند.

قیمت / امتیاز: ۴ از ۱۰

قیمت مدل ۲۰۲۰ بی‌ام‌و ۷۵۰آی ایکس درایو (BMW 750i Xdrive 2020) از ۱۰۲۶۵۰ دلار شروع شده و به ۱۲۶۱۴۵ دلار می‌رسد. ما به خریداران بی‌ام‌و ۷۵۰آی استفاده از ۷۵ درصدِ امکانات و تجهیزات سفارشی بی‌ام‌و را توصیه می‌کنیم. مشتریان اتومبیل مزبور با پرداخت ۱۷۰۰ دلار از سیستم‌های « Active Driving Assistant Pro» و «Extended Traffic Jam Assistant» بی‌ام‌و برخوردار می‌شوید. آنها باید ۴۹۰۰ دلار پرداخت کنند تا صندلی‌های عقب به سیستم تهویه، ماساژور و… مجهز شوند. همچنین آنها باید ۳۹۰۰ دلار دیگر برای ماساژور صندلی جلو، پوشش سرامیکی کنسول، آفتابگیرهای عقب و… پرداخت کنند.

برای برخورداری از بسته «Autobahn» باید ۴۱۰۰ دلار پرداخت کرد که شامل « Active Comfort Drive» و… است. هزار دلار باید برای چراغ‌های لیزری جلو، ۲۷۰۰ دلار برای سیستم سرگرمی صندلی‌های عقب، ۳۴۰۰ دلار برای سیستم صوتی «bowers & wilkins» و ۱۳۰۰ دلار برای رینگ‌های ۲۰ اینچی پرداخت کنید.

رقیب اصلی ۷۵۰آی ایکس درایو را باید مرسدس‌بنز اس۵۶۰ فورماتیک دانست که قیمت آن ۱۰۴۳۵۰ دلار است. اگر به سیستم چهار چرخ محرک احتیاجی ندارید؛ می‌توانید اتومبیل مزبور را با قیمت ۱۰۱۳۵۰ دلار هم تهیه کنید. محصولات آئودی و لکسوس هم مقرون به صرفه‌تر بوده و برای خرید لکسوس ال‌اس ۵۰۰ و مجهز به سیستم چهار چرخ محرک و پیشرانه V6 باید ۷۸۶۷۰ دلار پرداخت کنید. همچنین قیمت نسخه پایه آئودی ای۸ ال با پیشرانه V8 تنها ۹۶۸۰۰ دلار است.نوشته شده توسط امین نقی زاده
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلماستخراج ابری بیت کوین

موتوربان

رویای یک ژورنالیست ؛ امین نقی زاده

موتوربان
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

در این متن به بررسی یکی از بزرگ‌ترین سدان‌های کمپانی بی‌ام‌و خواهیم پرداخت. سدان ۷۵۰آی (BMW 750i) را باید اتومبیلی لوکس و گران قیمت دانست که مهندسان بی‌ام‌و برای تولید و حفظ و ارتقاء کیفیت آن تلاش فراوانی می‌کنند.

هم اکنون نسخه‌هایی از ۷۵۰آی در بازار ایران وجود داشته و این خودرو لقب لوکس‌ترین سدانِ موجود در بازار ایران را به یدک می‌کشد. این محصول در بازارهای اروپا و آمریکا قیمتِ زیادی دارد و هرکسی توان خرید ۷۵۰آی را نخواهد داشت. در بازار ایران نیز شرایط بدتر از اروپا و آمریکا بوده و ۷۵۰آی قیمتی فضایی و دور از دسترس دارد.

طراحی/ امتیاز: ۵ از ۱۰

در بحث طراحی بی‌ام‌و ۷۵۰آی (BMW 750i) ابتدا نگاهی به جلوپنجره جدید آن می‌اندازیم. درباره جلوپنجره مزبور باید گفت که واقعاً شرم‌آور بوده و شما  نیاز دارید که در زمان مراجعه به پارکینگی پر از محصولات سری ۷ کمپانی بی‌ام‌و برای تشخیص مدل ۲۰۲۰ اتومبیل ۷۵۰آی به جلوپنجره خودروهای گوناگون خیره شده و به دنبال یک جلوپنجره دو تکه، اره‌ای و متصل به پیشانی سری ۷ باشید.

در حقیقت ۷۵۰آی از جلوپنجره‌ای زشت و شرم‌آور نسبت به سایر محصولات سری ۷ بی‌ام‌و استفاده کرده و جذابیتِ آنها را ندارد. طراحی و شکل چراغ‌ها هم باریک بوده و از لامپ‌های LED در آنها استفاده شده است. هنگام باز کردن درب ۷۵۰آی جدید، چراغ‌های یادشده روشن شده و حس و حالِ یک سدان لوکس و پرچمدار را به شما خواهند داد. کناره‌های ۷۵۰آی با نوارهای کرومی بلند و جذابی تزئین شده‌اند.

 از نوارهای مزبور برای تزئین دریچه هوای پشت چرخ‌های جلو استفاده شده و همه این اقدامات باعثِ خلق یک شخصیت جذاب و جدید برای ۷۵۰آی شده است.

جلوپنجره با سایر قسمت‌های بدنه ۷۵۰آی هماهنگی خوبی دارد. چراغ‌های جلو بسیار زیبا بوده و نور لیزری و تزئین آبی رنگ LEDهای آن نظر شما را جلب خواهد نمود. به طور کلی کمپانی بی‌ام‌و از نوارهای کرومی زیبا و درجه یک برای طراحی ۷۵۰آی جدید استفاده کرده؛ اما مقدار کاربردِ این عنصرِ زیبا را در کناره‌ها و سپر عقب ۷۵۰آی کاهش داده است.

در مجموع ظاهر بیرونی مدل ۲۰۲۰ خودروی ۷۵۰آی بسیار خشمگین به نظر می‌رسد. این اتومبیل بسیار شبیه به بی‌ام‌و ۸ام جی‌تی‌ئی (BMW M8 GTE) بوده که در مسابقات رالی استقامت حضور دارد.

در کابین ۷۵۰آی از مواد با کیفیت استفاده شده است. در این محصول شاهد استفاده از چرم‌هایی با کیفیت و دوختی بسیار زیبا هستیم. محیط داخلی ۷۵۰آی ترکیبی از تِم‌های فلزی، چوب‌های زیبا و… است. کیفیت مواد به کار گرفته شده در کابین ۷۵۰آی بسیار بالا بوده و قطعاً اتومبیلی که قیمت آن ۱۲۶ هزار دلار است؛ باید طراحی عاقلانه، ساده و در عین حال زیبا و حساسی را به خریداران خود نمایش دهد. طراحی محیط داخلی ۷۵۰آی بد نیست؛ اما در مجموع باید گفت که سبک طراحی کابین سری ۷ محصولات بی‌ام‌و در برابر دو رقیب اصلی آن یعنی مرسدس‌بنز کلاس ‌اس (Mercedes-Benz S-Class)  و آئودی ای ۸ (Audi A8) حرفی برای گفتن ندارد.

در کلاس اس (S-Class) صفحه نمایشی گستره را پیش‌روی خود داریم که به شکل موجی و بسیار زیبایی در کابین قرار داده شده است. در کلاس اس دریچه‌های هوا بسیار زیبا بوده و ترکیبی از چوب و فلز را شاهد هستیم. در آئودی ای ۸ (A8) هم دو صفحه نمایش لمسی آینده‌نگرانه را خواهید دید. آئودی ای ۸ فضایی جدید و جذاب داشته و شما هنگام نشستن در آن به دنبال کشف شگفتی‌های آئودی خواهید بود. اما سری ۷ بی‌ام‌و محیطی خسته‌کننده را پیش‌روی شما قرار داده و برای برخورداری از محیط یادشده باید پول زیادی پرداخت کنید.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی مدل ۲۰۲۰ امتیاز چشمگیری در بخش طراحی از ما نمی‌گیرد؛ اما خوشحال هستیم که بی‌ام‌و این اتومبیلِ گران قیمت را با ۷ رنگ گوناگون و گزینه‌های فراوانِ سفارشی‌سازی طراحی داخلی و خارجی عرضه می‌کند. مشتریان ۷۵۰آی جدید می‌توانند تِم محیط داخلی اتومبیل خود را سفارشی‌سازی کرده و از ۱۳ رنگ گوناگون و شش بسته سفارشی بی‌ام‌و استفاده کنند.

راحتی / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

ممکن است که کابین ۷۵۰آی خسته‌کننده باشد؛ اما خوشبختانه محیطی بسیار راحت و دلچسبی برای گذرانِ زمان است. صندلی‌های جلو را می‌توان در ۲۰ حالت مختلف تنظیم کرده و از گرمایش سه حالته، ماساژور هشت حالته با سه سطح مختلف و سیستم تهویه سه گانه بهره برد.

اگر پشت فرمان ۷۵۰آی احساس راحتی نکنید؛ پس در هیچ اتومبیلی احساس راحتی و آرامش نخواهید داشت! نکته جالب و تأثیرگذار صندلی‌های مزبور را باید کمک به حفظ تعادل راننده دانست. این صندلی‌های لوکس مانند نمونه‌هایی از اتومبیل‌های اسپرت عمل کرده و میزبانِ خوبی برای سرنشینان بی‌ام‌و ۷۵۰آی هستند.

صندلی‌های عقب نیز بسیار لوکس و جذاب بوده و برای کنترل آنها می‌توان از بسته لاکچری ۳۹۰۰ دلاری بی‌ام‌و استفاده کرد. صندلی‌های مزبور متوسط بوده و بین آنها شاهد قرارگیری یک کنسول با انبوهی از امکانات کنترلی هستیم. صندلی‌های عقب را می‌توان در شش حالت تنظیم کرد. شما قدرتِ کنترل گرمایش و تهویه سه‌ کاناله صندلی‌های عقب را دارید.

همچنین می‌توانید از حافظه صندلی‌های عقب و ماساژوری با کیفیتی مشابه صندلی‌های جلوی بی‌ام‌و ۷۵۰آی استفاده کرده و کاملاً راحت باشید. علاوه بر این توان استفاده از سیستم سرگرمی صندلی‌های عقب را خواهید داشت. برای کنترل تمام امکانات مرتبط به سرنشینانِ بی‌ام‌و ۷۵۰آی می‌توانید از یک تبلت ۷ اینچی سامسونگ استفاده کنید. تبلت مزبور را کمپانی بی‌ام‌و برای شما در نظر گرفته و به این ترتیب شما را مات و مبهوتِ امکاناتِ یکی از لوکس‌ترین محصولات خود خواهد کرد.

از صندلی‌های ۷۵۰آی عبور کرده و به سر و صدای محیط داخلی آن می‌پردازیم. در این اتومبیل تقریباً صدای باد، جاده و لاستیک‌ها را حس نخواهید کرد! پیشرانه ۴٫۴ لیتری V8 و مجهز به توربوشارژ دوقلوی بی‌ام‌و هنگام شتاب‌گیری و فشار دادنِ پدالِ گاز به خوبی عمل کرده و هیچ صدایی از آن به گوش نمی‌رسد.

از یک سدان لوکس و بزرگ انتظار می‌رود که فضاهای زیادی جهت قرار دادن وسایل و بارِ سرنشینان خود داشته باشد. بی‌ام‌و ۷۵۰آی دقیقاً به همین شکل بوده و خوشبختانه فضای ذخیره‌سازی مناسبی را برای سرنشینان خود فراهم آورده است. کنسول مرکزی ۷ فضای ذخیره‌سازی کوچک و بزرگ دارد. یک پدِ شارژ بی‌سیم میزبانِ تلفن همراه هوشمند شما خواهد بود. فضای صندوق عقب ۱۸٫۲ فوت مکعب بوده و به راحتی می‌توان چهار چمدان بزرگ را در آن جای داد.

فناوری / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

سری ۷ را باید پرچمدار کمپانی بی‌ام‌و دانست و به همین دلیل شاهد استفاده از فن‌آوری و تجهیزات پیشرفته در ۷۵۰آی هستیم. صفحه نمایش لمسی ۷۵۰آی بسیار خوش رنگ و مدرن بوده و ۱۰٫۳ اینچ انداره دارد. سیستم «iDrive 7» دوست داشتی بی‌ام‌و با گرافیکی خاص میزبان شماست. سیستم مزبور و فرایند استفاده از آن ساده نیست؛ اما به نظر می‌رسد که بی‌ام‌و گامی رو به عقب برداشته و جهت ساده‌سازی آن از ویژگی‌های نسخه ۲۰۱۰ سیستم « iDrive»  استفاده کرده باشد.

سیستم «iDrive» به دکمه‌های کنترلی روی کنسول و… اتکای بیشتری داشته و اکنون تنظیم سیستم ناوبری و میزان صدا بسیار آسان و بدون مشکل انجام می‌شود. سیستم جدید بی‌ام‌و بدون شک مدرن‌تر از گذشته بوده و طیف وسیعی از امکانات ۷۵۰آی را می‌توان با استفاده از آن کنترل کرد. ولی باید توجه کرد که برخی از ویژگی‌های مناسب و ایده‌آل نسخه قدیمی سیستم یادشده،  برروی نسخه جدید وجود نداشته و دیگر آنها را نمی‌بینیم.

در ۷۵۰آی می‌توان از ۱۶ بلندگوی هارمن کاردن (Harman Kardon)، صفحه نمایش آمپر و اطلاعت ۱۲٫۳ اینچی، صفحه نمایش لمسی ۱۰٫۳ اینچی، سیستم ناوبری، اپل‌ کارپلی (Apple CarPlay)، کروز کنترل، گرمکن فرمان، تهویه چهارگانه، شارژر بی‌سیم و… بهره‌مند شد.

علاوه بر امکانات مذکور می‌توان فهرستی از امکانات و تجهیزات اختیاری را برای پرچمدارِ لوکس بی‌ام‌و سفارش داد. می‌توان ۳۹۰۰ دلار به بی‌ام‌و پرداخت کرد و از پوشش سرامیکی براق و بادوامِ سیاه رنگ در اطراف کنسول مرکزی بهره برد. همچنین یک روکش آفتابگیر پانوراما با روشنایی خاص LED و صندلی‌هایی با سیستم تهویه و ماساژ مجزا و حرفه‌ای در انتظار شماست. بسته‌های مذکور بسیار لوکس و جذاب بوده و تجربه رانندگی با ۷۵۰آی را دلچسب‌تر می‌کنند؛ اما شما می‌توانید با پرداخت ۷۵۰ دلار از گرمکن استاندارد صندلی‌ها، گرمکن فرمان و صندلی‌های عقب برخوردار شوید. همچنین می‌توان سیستم دید در شب، چراغ‌های لیزری جلو LED، سیستم صوتی مجهز به ۱۶ بلندگوی «bowers & wilkins» و سیستم سرگرمی اختصاصی صندلی‌های عقب را سفارش داد.

عملکرد / امتیاز: ۶ از ۱۰

پیشرانه دوست داشتنی بی‌ام‌و ۷۵۰آی (BMW 750i) 4.4 لیتری، V8 و مجهز به توربوشارژ دوقلو بوده و توانی معادل با ۵۲۳ اسب‌بخار و گشتاوری ۵۵۳ پوند فوتی دارد. پیشرانه مذکور ۶۰ اسب‌بخار و ۳۷ پوند فوت گشتاور از پیشرانه مرسدس‌بنز اس ۵۶۰ فورماتیک (۴Mati 560 Mercedes-Benz S-Classc)، ۷۰ اسب‌بخار و ۶۶ پوند فوت گشتاور از پیشرانه V8 جدید آئودی ای۸ ال (Audi A8L) و ۱۰۷ اسب‌بخار و ۱۱۱ پوند فوت گشتاور نسبت به لکسوس ال‌اس ۵۰۰  (Lexus LS500) قدرتمندتر است.

پیشرانه مذکور برای سدانی با وزن ۵ هزار پوند بسیار ایده‌آل است. ولی ۷۵۰آی با توجه به ابعاد و فناوری‌های مورد استفاده در آن، تنها ۴۷۲۲ پوند وزن داشته و سبک‌تر از استانداردهای معمول است. علت این امر را باید استفاده از آلومینیوم و منیزیم تقویت شده به همراه فیرکربن و… دانست.

وزن کم باعث شده که قدرت پیشرانه و شتاب اولیه ۷۵۰آی افزایش یافته و این محصول در ۳٫۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. این رقم در آئودی ای۸ (Audi A8) و مرسدس‌بنز اس۵۶۰ (۵۶۰  Mercedes-Benz S-Classc) به ۴٫۵ ثانیه می‌رسد.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی از سیستم استاندارد تمام چرخ محرک و گیربکس هشت سرعته زِد اف (ZF) استفاده می‌کند. سیستم تمام چرخ محرک، گیربکس و پیشرانه ۷۵۰آی به خوبی با یکدیگر هماهنگ شده و در شرایط مختلف عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش می‌گذارند.

بی‌ام‌و ۷۵۰آی وزن کمتری داشته و به همین خاطر سرعت و شتاب بیشتری دارد. اما ظاهراً وزن این اتومبیل در برخی از نقاط بیشتر از حد معمول بوده و به همین دلیل فرمان و شاسی عملکرد مطلوبی ندارند. به بیان ساده‌تر، وزن زیادی به محورهای جلو و عقب منتقل شده و به همین دلیل محور جلو عملکرد مطلوبی ندارد. این مشکل را دقیقاً در بی‌ام‌و ایکس ۵ (BMW X5) هم شاهد بوده و به این ترتیب قضاوت درباره عملکرد ۷۵۰آی کمی سخت می‌شود. بی‌ام‌و باید بداند که نسبتِ تقسیم وزن ۵۰٫۵۰ بسیار خوب است؛ اما در یک سدان لوکس و پرچمدار باید کمی کوتاه آمده و بی خیالِ تئوری‌های خود شود.

البته سیستم چهار چرخ محرک بی‌ام‌و هم مقصر است. در سرعت‌های بالا و هنگامی که به شکل مستقیم در حال حرکت هستید؛ همه چیز خوب و ایده‌آل بوده و اتومبیل کاملاً پایدار خواهد بود. اما اگر بخواهید با ۷۵۰آی به جهات گوناگون گردش کنید؛ شما هیچ حسی نسبت به فرمان ندارید. در واقع ۷۵۰آی برای تجربه یک رانندگی تهاجمی و سریع مناسب است؛ اما بی‌ام‌و شما را در خیلی از مواقع نامید خواهد کرد.

شما نمی‌توانید «Integral Active Steering» را بدون «Active Comfort Drive system» تجربه کنید. باید از سیستم تعلیق تطبیقی، دوربین‌های اسکن جاده‌ای، سیستم تشخیص ناهواری و برجستگی‌های سطح جاده استفاده کنید تا در نهایت یک سواری راحت را با بی‌ام‌و ۷۵۰آی داشته باشید. به هر حال علی‌رغمِ نبودِ چابکی و عملکرد خیره‌کننده دیگر محصولات بی‌ام‌و در سری ۷ محصولات این کمپانی، یک سواری راحت و دلچسب را تجربه خواهید کرد.

ایمنی / امتیاز: ۱۰ از ۱۰

سدانِ پرچمدار بی‌ام‌و همان گونه که از فناوری‌های مختلفی برای فراهم آوردن آرامش سرنشینان خود استفاده می‌کند؛ به بهترین و جدیدترین سیستم‌های ایمنی مجهز شده و در این محصول می‌توان ترمز اضطراری خودکار، کروزکنترل تطبیقی و… را به شکل استاندارد و در نسخه  ۱۰۲۶۵۰هزار دلاری بی‌ام‌و ۷۵۰آی در اختیار داشت.

اگر خواهانِ امن‌ترین و باهوش‌ترین بی‌ام‌و جاده‌ها هستید؛ فقط باید ۱۷۰۰ دلار پرداخت کرده و از سیستم «Assistant Pro Pro Driving Active» برخوردار شوید. این سیستم شامل رانندگی نیمه خودکار، افزایش و کاهش خودکار سرعت در بزرگراه‌ها، دستیار «Extended Traffic Assistant» و… است.

در ۷۵۰آی تمام نکات ایمنی رعایت شده و این محصول از چراغ‌های جلو استاندارد و LED استفاده می‌کند. چراغ‌های مذکور بسیار روشن‌تر و کارآمدتر از چراغ‌های معمولی بوده و مناسب به نظر می‌رسند؛ اما قدرتِ کمتری نسبت به همتایان اروپایی خود دارند.

قیمت / امتیاز: ۴ از ۱۰

قیمت مدل ۲۰۲۰ بی‌ام‌و ۷۵۰آی ایکس درایو (BMW 750i Xdrive 2020) از ۱۰۲۶۵۰ دلار شروع شده و به ۱۲۶۱۴۵ دلار می‌رسد. ما به خریداران بی‌ام‌و ۷۵۰آی استفاده از ۷۵ درصدِ امکانات و تجهیزات سفارشی بی‌ام‌و را توصیه می‌کنیم. مشتریان اتومبیل مزبور با پرداخت ۱۷۰۰ دلار از سیستم‌های « Active Driving Assistant Pro» و «Extended Traffic Jam Assistant» بی‌ام‌و برخوردار می‌شوید. آنها باید ۴۹۰۰ دلار پرداخت کنند تا صندلی‌های عقب به سیستم تهویه، ماساژور و… مجهز شوند. همچنین آنها باید ۳۹۰۰ دلار دیگر برای ماساژور صندلی جلو، پوشش سرامیکی کنسول، آفتابگیرهای عقب و… پرداخت کنند.

برای برخورداری از بسته «Autobahn» باید ۴۱۰۰ دلار پرداخت کرد که شامل « Active Comfort Drive» و… است. هزار دلار باید برای چراغ‌های لیزری جلو، ۲۷۰۰ دلار برای سیستم سرگرمی صندلی‌های عقب، ۳۴۰۰ دلار برای سیستم صوتی «bowers & wilkins» و ۱۳۰۰ دلار برای رینگ‌های ۲۰ اینچی پرداخت کنید.

رقیب اصلی ۷۵۰آی ایکس درایو را باید مرسدس‌بنز اس۵۶۰ فورماتیک دانست که قیمت آن ۱۰۴۳۵۰ دلار است. اگر به سیستم چهار چرخ محرک احتیاجی ندارید؛ می‌توانید اتومبیل مزبور را با قیمت ۱۰۱۳۵۰ دلار هم تهیه کنید. محصولات آئودی و لکسوس هم مقرون به صرفه‌تر بوده و برای خرید لکسوس ال‌اس ۵۰۰ و مجهز به سیستم چهار چرخ محرک و پیشرانه V6 باید ۷۸۶۷۰ دلار پرداخت کنید. همچنین قیمت نسخه پایه آئودی ای۸ ال با پیشرانه V8 تنها ۹۶۸۰۰ دلار است.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی