موتوربان

رویای یک ژورنالیست ؛ امین نقی زاده
دوشنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۸، ۱۱:۴۸ ب.ظhttp://uupload.ir/files/kkz_motorban.jpg

مقایسه برلیانس H330 و سایپا رهام ؛ کپی و کپی‌تر !

شرکت سایپا به تازگی از جدیدترین محصول خود به نام رهام رونمایی کرده است. این خودرو با ظاهری مدرن و امکاناتی قابل توجه؛ چشم مشتریان و علاقه‌مندان را به خود کشانده و نظرات را به خود جلب کرده است. رهام رقبای بسیاری در کلاس سدان‌ها داشته و باید از رقبای قدرتمندی عبور کند؛ اما امکانات رهام و چهره جدیدش برگ برنده سایپا برای فروش آن بوده و از این نظر رقبای آن تحت فشار هستند.

ولی باید توجه داشت که رقبای نامی این خودرو دست و پا بسته نبوده و از قضا خیلی از رقبای رهام را گروه خودروسازی سایپا به ایران آورده و تولید آنها را با قدرت ادامه می‌دهد. یکی از این محصولات؛ برلیانس H330 بوده که از فروش بسیار مطلوبی برخوردار است و طرفداران خاص خودش را دارد. به هیمن سبب برآن شدیم که مقایسه‌ای کلی در رابطه با دو خودروی مذکور انجام داده و مشتریان و علاقه‌مندان به خرید دو خودروی مذکور را راهنمایی کنیم. پس در ادامه همراه موتوربان باشید.

طراحی بیرونی

بلافاصله پس از رونمایی از رهام موج انتقادات فراوانی از طرف مردم به سمت و سوی گروه خودروسازی سایپا حرکت کرد. دلیل این انتقادات شباهت ظاهری رهام به محصولات برلیانس است. در واقع در ابتدا هیچ شباهتی بین رهام و برلیانس H330 و یا H230 دیده نمی‌شد؛ اما با کمی دقت همه چیز برملا شد و اکنون می‌توان با جرات بیان داشت که شباهت رهام به محصولات برلیانس اتفاقی نیست.

طراحی و ظاهر بیرونی رهام شباهت فراوانی به برلیانس H330 دارد؛ ولی نباید از تفاوت‌های آنها  چشم پوشی کرد. در رهام از یک جلو پنجره متفاوت استفاده شده است؛ اما این جلو پنجره از نظر فرم و ابعاد کمی نزدیک به جلو پنجره برلیانس H330 است. در برلیانس از چراغ‌هایی معمولی و با فرمی شبیه به محصولات BMW استفاده و در واقع کپی‌برداری بی‌چون و چرا کمپانی برلیانس از محصولات BMW کاملا مشهود است. در طرف دیگر رهام تقریبا فرم برلیانس H330 را حفظ کرده و شباهت‌هایی بین آنها دیده می‌شود؛ اما چراغ‌های رهام نئونی بوده و از این نظر پیشتاز است. در مجموع در بخش مرتبط به پیشانی خودروهای مذکور، شباهت‌هایی کلی دیده شده و فرم روی کاپوت و … آنها کمی شبیه به یکدیگر است. اما باید توجه داشت که ما با محصولات متفاوتی روبرو هستیم و رهام به هیچ عنوان برلیانس H330 نیست!

در نمای جانبی هم شباهت آشکاری بین رهام و برلیانس H230 دیده می‌شود؛ ولی با این تفاوت که مقدار کمی از نمای جانبی برلیانس H230 استفاده شده و ترکیب خلاقیت مهندسان برلیانس و طراحان سایپا؛ رهام شده است. رهام در نمای عقب از فرم برلیانسH230  کرده؛ ولی کمی تا قسمتی هم کیا سراتو ۲۰۱۱ به کمک سایپا آمده و مقدار کمی هم از پارس تندر کمک گرفته شده است.

حاصل تمام این ویژگی‌ها رهام شده و با دیدی کلی می‌توان گفت که رهام نسبت به H330 زیباتر و جذاب‌تر بوده و با وجود تقلیدهای سایپا از محصولات برلیانس باید قبول کرد که رهام یک فیس‌لیفت زیبا از برلیانس H330 است!

اما باید توجه داشت که سایپا از پلتفرم SP100 برای ساخت رهام استفاده کرده و به همین خاطر نمی‌توان شباهتی کلی با برلیانس H330 را متصور شد. سند این مدعا را می‌توان در اعداد اعلامی برای ابعاد رهام و برلیانس H330 جستجو کرد.

طول رهام ۴۴۶۰ میلی‌متر بوده و این میزان در برلیانس H330 به ۴۵۱۰ میلی‌متر می‌رسد. عرض رهام ۱۷۶۸ میلی‌متر بوده و ارتفاع آن به ۱۵۰۱ میلی‌متر می‌رسد. در مقابل عرض برلیانس H330 به ۱۷۵۸ میلی‌متر رسیده و ارتفاع آن ۱۴۶۰ میلی‌متر است. بنابراین رهام برزگتر از H330 بوده و احتمال استفاده از پلتفرم برلیانس برای ساخت رهام منتفی است. ضمن اینکه فاصله بین دو محور برلیانس H330 به ۲۵۸۰ میلی‌متر رسیده و این رقم در رهام به ۲۶۵۰ میلی‌متر می‌رسد.

در برلیانس H330 از رینگ‌های ۱۵ اینچی استفاده می‌شود؛ اما در نسخه اتوماتیک رهام شاهد استفاده از رینگ‌های ۱۶ اینچی هستیم.

طراحی داخلی

محیط داخلی را باید برگ برنده رهام نسبت به برلیانس H330 نامید؛ اما سایپا برای طراحی کابین رهام از برادر کوچکتر H330 استفاده کرده و تغییراتی را برروی کابین برلیانس  H230 به اجرا در آورده است. حاصل این تغییرات کابینی دلنشین و نسبتا بزرگ نسبت به برلیانس H330 بوده و باید تاکید کرد که به نظر می‌آید که متریال به کار گرفته شده در سایپا رهام؛ بسیار بهتر از برلیانس H330 است. در برلیانس H330 یک کابین خشک بی‌روح را پیش‌روی خود داریم؛ اما در رهام حقیقتا با داشبوردی زیب اروبرو هستیم. ولی باید توجه کرد که در رهام طراحی صندلی‌ها، پلاستیک‌های روی درب و… بسیار شبیه به برلیانس H330 بوده و مهندسان سایپا در کپی‌برداری از محصولات برلیانس سنگ تمام گذاشته‌اند.

ولی موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و در رهام کپی‌برداری‌های دیگری صورت گرفته است. به عنوان مثال دسته دنده و استیل پایه آن از جک J5 کپی‌برداری شده و صفحه کیلومتر شمار آن نیز شباهت زیادی به دنا پلاس دارد.

البته ایرادی به رهام وارد نیست؛ چرا که ترکیب چند خودروی مختلف این بار جواب داده و محصولی معقول‌تر نسبت به برلیانس H330 به تولید رسیده است. در مجموع اگر واقع بین باشیم باید گفت که رهام از تمام محصولات چینی مونتاژ شده در داخل کشور استفاده کرده تا یک محصول زیبا باشد.

مشخصات فنی

برلیانس H330 از یک پیشرانه بنزینی خطی و از نوع BM15L استفاده می‌کند. این پیشرانه ۴ سیلندر بوده و حجم آن ۱۶۵۴ سی‌سی است. پیشرانه مذکور ۱۱۴ اسب‌بخار قدرت داشته و حداکثر گشتاور آن ۱۵۴ نیوتن‌متر است. در برلیانس H330 برای انتقال قدرت به محور جلو از یک گیربکس ۵ سرعته دستی و یا یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک استفاده می‌شود.

 در برلیانس H330 از فرمان برقی استفاده شده و سیستم تعلیق جلو و عقب آن به ترتیب، مستقل مک فرسون و مستقل میل پیچشی است. همچنین سیستم ترمز در محو جلو در تمام مدل‌های برلیانس H330 از نوع دیسکی است؛ اما در محور عقب و بسته به نوع گیربکس انتخابی، سیستم ترمز کاسه‌ای و یا دیسکی خواهد بود.

مصرف سوخت ترکیبی در برلیانس H330 بسته به نوع خودرو(دنده دستی و یا اتوماتیک) متغیر بوده و بنابر اعلام سایپا ۶٫۴ و ۶٫۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است. برلیانس  H330 دارای استاندارد یورو ۵ بوده و ظرفیت مخزن سوخت آن ۵۵ لیتر است.

در مقال رهام از یک پیشرانه BM16 استفاده کرده و از تکنولوژی VVT برخوردار است. حجم پیشرانه مذکور ۱۶۵۰ سی‌سی بوده و قدرت آن به ۱۱۳ اسب‌بخار می‌رسد. گشتاور پیشرانه رهام ۱۵۴ نیوتن‌متر است و در نسخه اتوماتیک از یک گیربکس ۶ سرعته برای انتقال قدرت به محور جلو استفاده می‌کند.

سیستم تعلیق رهام در محور جلو از نوع مک فرسون بوده و در محور عقب از میله پیچشی استفاده شده است. در رهام در تمام نسخه‌ها از ترمزهای دیسکی در محور عقب و جلو استفاده شده و فرمان برقی است. ظرفیت باک سوخت رهام ۴۷ لیتر بوده و از استاندارد یورو ۵ برخوردار است؛ اما در زمان انتشار این متن آمار دقیقی از میزان مصرف سوخت آن ارائه نشده و باید منتظر آینده بود.

به طور کلی مشخصات فنی رهام را باید ترکیبی از برلیانس H330 و H230 دانست که مقداری تقویت شده‌اند و شاید نکته مهم در رابطه با رهام را استفاده از گیبرکس ۶ سرعته در مقایسه با محصولات برلیانس نامید؛ اما عملکرد گیربکس مذکور هنوز مشخص نیست و باید منتظر عرضه خودرو در بازار باشیم. در مقابل عملکرد گیربکس و پیشرانه برلیانس H330 در حدواندازه خودش معقول بوده و راضی کننده است؛ اما با توجه به شباهت موجود در سیستم تعلیق دو خودروی مذکور؛ احتمالا رانندگی با هر دوی آنها حس و حال یکسانی داشته و فقط رهام به واسطه امکانات بیشتر، کمی بهتر عمل خواهد کرد.

امکانات

نسخه سوپر لوکس و فول آپشن رهام از امکاناتی نظیر استارت دکمه‌ای، سانروف، صندلی چرم، کروز کنترل، هشدار دهنده نقاط کور، صندلی برقی، مالتی مدیای ۷ و یا ۱۰ اینچی اندرویدی، سنسور پارک، ورود و خروج بدون نیاز به کلید و… برخوردار است.

در مقابل برلیانس H330 در نسخه اتوماتیک و یا فول آپشن خود از امکاناتی نظیر آینه‌های جانبی برقی، قفل مرکزی، هشدار روشن بودن چراغ‌ها، ورود و استارت بدون کلید و… برخودار است.

بنابراین بدون هیچ چون چرایی باید رهام را از نظر امکانات یک خودروی پیشتاز دانست و در مقایسه با خودرویی همچون برلیانس H330؛ همیشه برگ برنده را از نظر تعدد آپشن و امکانات خواهد داشت. رهام با امکانات متعدد خود یکی از خاص‌ترین خودروهای داخلی بوده و از این نظر باید آن را سر آمد خودروهای تولید داخل دانست.

ایمنی

از نظر امینی برلیانس H330 مجهز به کیسه هوای سرنشینان جلو، سنسور دهنده عقب، سیستم ترمز EBD+ABS، سیستم ضد سرقت موتور و … مجهز شده و ۵ ستاره ایمنی از موسسه ایمنی خودروهای چین دریافت کرده است.

در مقابل رهام در نسخه لوکس و یا فول آپشن خود مجهز به ایربگ دو مرحله‌ای راننده، ایربگ پرده‌ای، ایربگ جانبی، سیستم کنترل کننده الکتریکی خودرو،سیستم ABS+ESC و .. است. سایپا ادعا می‌کند که در ساخت بدنه رهام از فولادی مستحکم استفاده شده و این خودرو توان کسب سه ستاره ایمنی از موسسه Euro NCAP را دارد؛ اما در زمان انتشار این متن هیچ مدرکی دال بر انجام تست‌های مذکور ارائه نشده و ظاهرا این سخنان بیشتر در حدواندازه احتمالات است.

در مجموع ایمنی رهام نسبت به برلیانس H330 بیشتر بوده و به لطف امکانات ایمنی و ایربگ‌های بیشتر می‌توان سفری ایمن را با آن تجربه کرد.

نتیجه

برلیانسH330  در ابتدا برای رقابت با خودرویی نظیر جک J5 به بازار ایران آمد و تا حدودی توانست به دلیل قیمت‌گذاری مناسب اکثر مشتریان را به سمت و سوی خود بکشاند. این خودرو اکنون قیمتی در حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان داشته و هنوز هم مشتریان خاص خود را دارد؛ اما رهام قطعا در آینده تبدیل به رقیب سرسختی برای H330 خواهد شد و مشتریان H330 را به سمت خود خواهد کشاند. البته قیمت رهام هنوز مشخص نیست؛ ولی می‌توان حدس زد که در قیمت‌گذاری این خودرو، سایپا ملاحظه شرکای چینی  خود را کرده و رهام را کمی گران‌تر از برلیانس به بازار ایران عرضه  می‌کند.

 

رهام از نظر پیشرانه، مشخصات فنی و… تفاوت کمی با محصولات برلیانس در بازار ایران داشته و به همین خاطر خیلی‌ها از آن به عنوان یک فیس‌لیفت یاد می‌کنند؛ اما رهام در برابر اجدادش برگ برنده را در دست داشته و می‌تواند یک خودروی موفق در بازار ایران باشد.نوشته شده توسط امین نقی زاده
ساخت وبلاگ در بلاگ بیان، رسانه متخصصان و اهل قلماستخراج ابری بیت کوین

موتوربان

رویای یک ژورنالیست ؛ امین نقی زاده

موتوربان
طبقه بندی موضوعی
بایگانی

شرکت سایپا به تازگی از جدیدترین محصول خود به نام رهام رونمایی کرده است. این خودرو با ظاهری مدرن و امکاناتی قابل توجه؛ چشم مشتریان و علاقه‌مندان را به خود کشانده و نظرات را به خود جلب کرده است. رهام رقبای بسیاری در کلاس سدان‌ها داشته و باید از رقبای قدرتمندی عبور کند؛ اما امکانات رهام و چهره جدیدش برگ برنده سایپا برای فروش آن بوده و از این نظر رقبای آن تحت فشار هستند.

ولی باید توجه داشت که رقبای نامی این خودرو دست و پا بسته نبوده و از قضا خیلی از رقبای رهام را گروه خودروسازی سایپا به ایران آورده و تولید آنها را با قدرت ادامه می‌دهد. یکی از این محصولات؛ برلیانس H330 بوده که از فروش بسیار مطلوبی برخوردار است و طرفداران خاص خودش را دارد. به هیمن سبب برآن شدیم که مقایسه‌ای کلی در رابطه با دو خودروی مذکور انجام داده و مشتریان و علاقه‌مندان به خرید دو خودروی مذکور را راهنمایی کنیم. پس در ادامه همراه موتوربان باشید.

طراحی بیرونی

بلافاصله پس از رونمایی از رهام موج انتقادات فراوانی از طرف مردم به سمت و سوی گروه خودروسازی سایپا حرکت کرد. دلیل این انتقادات شباهت ظاهری رهام به محصولات برلیانس است. در واقع در ابتدا هیچ شباهتی بین رهام و برلیانس H330 و یا H230 دیده نمی‌شد؛ اما با کمی دقت همه چیز برملا شد و اکنون می‌توان با جرات بیان داشت که شباهت رهام به محصولات برلیانس اتفاقی نیست.

طراحی و ظاهر بیرونی رهام شباهت فراوانی به برلیانس H330 دارد؛ ولی نباید از تفاوت‌های آنها  چشم پوشی کرد. در رهام از یک جلو پنجره متفاوت استفاده شده است؛ اما این جلو پنجره از نظر فرم و ابعاد کمی نزدیک به جلو پنجره برلیانس H330 است. در برلیانس از چراغ‌هایی معمولی و با فرمی شبیه به محصولات BMW استفاده و در واقع کپی‌برداری بی‌چون و چرا کمپانی برلیانس از محصولات BMW کاملا مشهود است. در طرف دیگر رهام تقریبا فرم برلیانس H330 را حفظ کرده و شباهت‌هایی بین آنها دیده می‌شود؛ اما چراغ‌های رهام نئونی بوده و از این نظر پیشتاز است. در مجموع در بخش مرتبط به پیشانی خودروهای مذکور، شباهت‌هایی کلی دیده شده و فرم روی کاپوت و … آنها کمی شبیه به یکدیگر است. اما باید توجه داشت که ما با محصولات متفاوتی روبرو هستیم و رهام به هیچ عنوان برلیانس H330 نیست!

در نمای جانبی هم شباهت آشکاری بین رهام و برلیانس H230 دیده می‌شود؛ ولی با این تفاوت که مقدار کمی از نمای جانبی برلیانس H230 استفاده شده و ترکیب خلاقیت مهندسان برلیانس و طراحان سایپا؛ رهام شده است. رهام در نمای عقب از فرم برلیانسH230  کرده؛ ولی کمی تا قسمتی هم کیا سراتو ۲۰۱۱ به کمک سایپا آمده و مقدار کمی هم از پارس تندر کمک گرفته شده است.

حاصل تمام این ویژگی‌ها رهام شده و با دیدی کلی می‌توان گفت که رهام نسبت به H330 زیباتر و جذاب‌تر بوده و با وجود تقلیدهای سایپا از محصولات برلیانس باید قبول کرد که رهام یک فیس‌لیفت زیبا از برلیانس H330 است!

اما باید توجه داشت که سایپا از پلتفرم SP100 برای ساخت رهام استفاده کرده و به همین خاطر نمی‌توان شباهتی کلی با برلیانس H330 را متصور شد. سند این مدعا را می‌توان در اعداد اعلامی برای ابعاد رهام و برلیانس H330 جستجو کرد.

طول رهام ۴۴۶۰ میلی‌متر بوده و این میزان در برلیانس H330 به ۴۵۱۰ میلی‌متر می‌رسد. عرض رهام ۱۷۶۸ میلی‌متر بوده و ارتفاع آن به ۱۵۰۱ میلی‌متر می‌رسد. در مقابل عرض برلیانس H330 به ۱۷۵۸ میلی‌متر رسیده و ارتفاع آن ۱۴۶۰ میلی‌متر است. بنابراین رهام برزگتر از H330 بوده و احتمال استفاده از پلتفرم برلیانس برای ساخت رهام منتفی است. ضمن اینکه فاصله بین دو محور برلیانس H330 به ۲۵۸۰ میلی‌متر رسیده و این رقم در رهام به ۲۶۵۰ میلی‌متر می‌رسد.

در برلیانس H330 از رینگ‌های ۱۵ اینچی استفاده می‌شود؛ اما در نسخه اتوماتیک رهام شاهد استفاده از رینگ‌های ۱۶ اینچی هستیم.

طراحی داخلی

محیط داخلی را باید برگ برنده رهام نسبت به برلیانس H330 نامید؛ اما سایپا برای طراحی کابین رهام از برادر کوچکتر H330 استفاده کرده و تغییراتی را برروی کابین برلیانس  H230 به اجرا در آورده است. حاصل این تغییرات کابینی دلنشین و نسبتا بزرگ نسبت به برلیانس H330 بوده و باید تاکید کرد که به نظر می‌آید که متریال به کار گرفته شده در سایپا رهام؛ بسیار بهتر از برلیانس H330 است. در برلیانس H330 یک کابین خشک بی‌روح را پیش‌روی خود داریم؛ اما در رهام حقیقتا با داشبوردی زیب اروبرو هستیم. ولی باید توجه کرد که در رهام طراحی صندلی‌ها، پلاستیک‌های روی درب و… بسیار شبیه به برلیانس H330 بوده و مهندسان سایپا در کپی‌برداری از محصولات برلیانس سنگ تمام گذاشته‌اند.

ولی موضوع به اینجا ختم نمی‌شود و در رهام کپی‌برداری‌های دیگری صورت گرفته است. به عنوان مثال دسته دنده و استیل پایه آن از جک J5 کپی‌برداری شده و صفحه کیلومتر شمار آن نیز شباهت زیادی به دنا پلاس دارد.

البته ایرادی به رهام وارد نیست؛ چرا که ترکیب چند خودروی مختلف این بار جواب داده و محصولی معقول‌تر نسبت به برلیانس H330 به تولید رسیده است. در مجموع اگر واقع بین باشیم باید گفت که رهام از تمام محصولات چینی مونتاژ شده در داخل کشور استفاده کرده تا یک محصول زیبا باشد.

مشخصات فنی

برلیانس H330 از یک پیشرانه بنزینی خطی و از نوع BM15L استفاده می‌کند. این پیشرانه ۴ سیلندر بوده و حجم آن ۱۶۵۴ سی‌سی است. پیشرانه مذکور ۱۱۴ اسب‌بخار قدرت داشته و حداکثر گشتاور آن ۱۵۴ نیوتن‌متر است. در برلیانس H330 برای انتقال قدرت به محور جلو از یک گیربکس ۵ سرعته دستی و یا یک گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک استفاده می‌شود.

 در برلیانس H330 از فرمان برقی استفاده شده و سیستم تعلیق جلو و عقب آن به ترتیب، مستقل مک فرسون و مستقل میل پیچشی است. همچنین سیستم ترمز در محو جلو در تمام مدل‌های برلیانس H330 از نوع دیسکی است؛ اما در محور عقب و بسته به نوع گیربکس انتخابی، سیستم ترمز کاسه‌ای و یا دیسکی خواهد بود.

مصرف سوخت ترکیبی در برلیانس H330 بسته به نوع خودرو(دنده دستی و یا اتوماتیک) متغیر بوده و بنابر اعلام سایپا ۶٫۴ و ۶٫۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش است. برلیانس  H330 دارای استاندارد یورو ۵ بوده و ظرفیت مخزن سوخت آن ۵۵ لیتر است.

در مقال رهام از یک پیشرانه BM16 استفاده کرده و از تکنولوژی VVT برخوردار است. حجم پیشرانه مذکور ۱۶۵۰ سی‌سی بوده و قدرت آن به ۱۱۳ اسب‌بخار می‌رسد. گشتاور پیشرانه رهام ۱۵۴ نیوتن‌متر است و در نسخه اتوماتیک از یک گیربکس ۶ سرعته برای انتقال قدرت به محور جلو استفاده می‌کند.

سیستم تعلیق رهام در محور جلو از نوع مک فرسون بوده و در محور عقب از میله پیچشی استفاده شده است. در رهام در تمام نسخه‌ها از ترمزهای دیسکی در محور عقب و جلو استفاده شده و فرمان برقی است. ظرفیت باک سوخت رهام ۴۷ لیتر بوده و از استاندارد یورو ۵ برخوردار است؛ اما در زمان انتشار این متن آمار دقیقی از میزان مصرف سوخت آن ارائه نشده و باید منتظر آینده بود.

به طور کلی مشخصات فنی رهام را باید ترکیبی از برلیانس H330 و H230 دانست که مقداری تقویت شده‌اند و شاید نکته مهم در رابطه با رهام را استفاده از گیبرکس ۶ سرعته در مقایسه با محصولات برلیانس نامید؛ اما عملکرد گیربکس مذکور هنوز مشخص نیست و باید منتظر عرضه خودرو در بازار باشیم. در مقابل عملکرد گیربکس و پیشرانه برلیانس H330 در حدواندازه خودش معقول بوده و راضی کننده است؛ اما با توجه به شباهت موجود در سیستم تعلیق دو خودروی مذکور؛ احتمالا رانندگی با هر دوی آنها حس و حال یکسانی داشته و فقط رهام به واسطه امکانات بیشتر، کمی بهتر عمل خواهد کرد.

امکانات

نسخه سوپر لوکس و فول آپشن رهام از امکاناتی نظیر استارت دکمه‌ای، سانروف، صندلی چرم، کروز کنترل، هشدار دهنده نقاط کور، صندلی برقی، مالتی مدیای ۷ و یا ۱۰ اینچی اندرویدی، سنسور پارک، ورود و خروج بدون نیاز به کلید و… برخوردار است.

در مقابل برلیانس H330 در نسخه اتوماتیک و یا فول آپشن خود از امکاناتی نظیر آینه‌های جانبی برقی، قفل مرکزی، هشدار روشن بودن چراغ‌ها، ورود و استارت بدون کلید و… برخودار است.

بنابراین بدون هیچ چون چرایی باید رهام را از نظر امکانات یک خودروی پیشتاز دانست و در مقایسه با خودرویی همچون برلیانس H330؛ همیشه برگ برنده را از نظر تعدد آپشن و امکانات خواهد داشت. رهام با امکانات متعدد خود یکی از خاص‌ترین خودروهای داخلی بوده و از این نظر باید آن را سر آمد خودروهای تولید داخل دانست.

ایمنی

از نظر امینی برلیانس H330 مجهز به کیسه هوای سرنشینان جلو، سنسور دهنده عقب، سیستم ترمز EBD+ABS، سیستم ضد سرقت موتور و … مجهز شده و ۵ ستاره ایمنی از موسسه ایمنی خودروهای چین دریافت کرده است.

در مقابل رهام در نسخه لوکس و یا فول آپشن خود مجهز به ایربگ دو مرحله‌ای راننده، ایربگ پرده‌ای، ایربگ جانبی، سیستم کنترل کننده الکتریکی خودرو،سیستم ABS+ESC و .. است. سایپا ادعا می‌کند که در ساخت بدنه رهام از فولادی مستحکم استفاده شده و این خودرو توان کسب سه ستاره ایمنی از موسسه Euro NCAP را دارد؛ اما در زمان انتشار این متن هیچ مدرکی دال بر انجام تست‌های مذکور ارائه نشده و ظاهرا این سخنان بیشتر در حدواندازه احتمالات است.

در مجموع ایمنی رهام نسبت به برلیانس H330 بیشتر بوده و به لطف امکانات ایمنی و ایربگ‌های بیشتر می‌توان سفری ایمن را با آن تجربه کرد.

نتیجه

برلیانسH330  در ابتدا برای رقابت با خودرویی نظیر جک J5 به بازار ایران آمد و تا حدودی توانست به دلیل قیمت‌گذاری مناسب اکثر مشتریان را به سمت و سوی خود بکشاند. این خودرو اکنون قیمتی در حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان داشته و هنوز هم مشتریان خاص خود را دارد؛ اما رهام قطعا در آینده تبدیل به رقیب سرسختی برای H330 خواهد شد و مشتریان H330 را به سمت خود خواهد کشاند. البته قیمت رهام هنوز مشخص نیست؛ ولی می‌توان حدس زد که در قیمت‌گذاری این خودرو، سایپا ملاحظه شرکای چینی  خود را کرده و رهام را کمی گران‌تر از برلیانس به بازار ایران عرضه  می‌کند.

 

رهام از نظر پیشرانه، مشخصات فنی و… تفاوت کمی با محصولات برلیانس در بازار ایران داشته و به همین خاطر خیلی‌ها از آن به عنوان یک فیس‌لیفت یاد می‌کنند؛ اما رهام در برابر اجدادش برگ برنده را در دست داشته و می‌تواند یک خودروی موفق در بازار ایران باشد.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی