خانه / برگزیده / ۱۰ خودروساز که بجای خودرو چیزهای دیگری می‌سازند!

۱۰ خودروساز که بجای خودرو چیزهای دیگری می‌سازند!

اکثر خودروسازان جهان به ساخت و توسعه خودروهای گوناگون پرداخته و معمولا به دلیل تولید خودروهایی متفاوت و قدرتمند به شهرت جهانی رسیده‌اند. ولی به‌رغم سود هنگفتی که تولید خودرو نصیب برخی از صاحبان و سرمایه‌گذاران کمپانی‌های خودروساز می‌کند؛ آنها برای به دست آوردن پول بیشتر به سراغ ساخت و توسعه چیزهای دیگری رفته‌اند!

بسیاری از کمپانی‌های مشهور جهان مانند جنرال‌موتورز و هوندا که متخصص ساخت خودروهای گوناگون هستند؛ چیزهایی مانند قطار و هواپیما تولید کرده و قطعا این موضوع شما را متعجب خواهد کرد. حتی فولکس‌واگن یکی از بهترین تولیدکنندگان سوسیس بوده و سوسیس‌های فولکس‌واگن مشتریان زیادی دارد! حالا ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله ۱۰ خودروساز مشهور را به شما معرفی کنیم که بجای خودرو چیزهای دیگری هم تولید می‌کنند.

هوندا جت

در حال حاضر هوندا یکی از محبوب‌ترین تولیدکنندگان خودرو در جهان است. اما خودرو تنها محصول کمپانی هوندا نبوده و این شرکت متخصص تولید جت‌های کوچک و خصوصی است. هم اکنون می‌توان هوندا HA-420 را از نمایندگی‌های هوندا در سراسر جهان خریداری کرده و یا آن را از طریق وبسایت HondaJet  انتخاب و خریداری کنید.

جت HA-420 یکی از جت‌های خصوصی هوندا بوده و بیشتر کاربرد تجاری دارد. هوندا در دهه۱۹۸۰ به فکر ساخت جت خصوصی افتاد و نمونه اولیه جت مذکور را برای انجام آزمایشات گوناگون به تونل باد فرستاد. هوندا اندکی بعد و در سال ۲۰۰۳ ، جت HA-420 را به سبد محصولات خود افزود. جت HA-420 توان حمل شش سرنشین را داشته و مسافتی معادل با  ۱٫۶۵۳  مایل را طی می‌کند. برای خرید جت هوندا باید بیش از ۳٫۵ میلیون دلار هزینه کرد.

کرایسلر موشک

کرایسلر را باید یکی از تولیدکنندگان خودروهای لوکس در جهان دانست. اما این کمپانی در دهه ۱۹۵۰ نقش مهمی در توسعه موشک پی‌جی‌ام-۱۱ رداستون داشته و اولین موشک ایالات‌متحده آمریکا با توان حمل کلاهک هسته‌ای را ساخته است.

در سال ۱۹۵۲ هنری اس.ترومن، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده آمریکا تصمیم گرفت که رئیس کرایسلر را به عنوان مدیر برنامه موشکی ایالات‌متحده انتخاب کند. بنابراین کرایسلر به توسعه موشک پرداخته و در سال ۱۹۵۸ توسعه موشکی توسط کرایسلر با موفقیت به پایان رسید. از سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۴ موشک‌های کرایسلر در خدمت ارتش ایالات‌‌متحده بودند و عملکرد آنها توجه و تمجید جهانیان را در پی داشت.

جنرال‌موتورز- قطار

جنرال‌موتورز از سال ۱۹۰۸ فعالیت خود را آغاز کرده و در دهه ۱۹۳۰ اقدام به تولید و توسعه لوکوموتیو کرده است. در سال ۱۹۳۰ جنرال‌موتورز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان خودرو در جهان بود و تصمیم گرفت که شرکت کانادایی الکترو- موتیو دیزل را که در زمینه تولید لوکوموتیو فعالیت داشت، خریداری کند. شرکت مذکور را جنرال‌موتورز خرید و تا سال ۲۰۰۵ مشغول ساخت لوکوموتیو بود و پس از آن شرکت کانادایی الکترو- موتیو دیزل را فروخت.

جنرال‌موتورز موفق به تولید چند نوع لوکوموتیو شد و به غیر از لوکومتیوهای معمولی چندین لوکوموتیو صنعتی، باری، کابین‌های مسافری و حتی نظامی را در سال ۱۹۵۲ ساخت. جنرال‌موتورز دیزل از سال ۱۹۳۰ تا سال ۲۰۰۵ به شرکت‌های مختلفی مانند یونیون پاسیفیک و بی‌ان‌اس‌اف که در زمینه راه‌آهن فعالیت داشتند؛ خدمت‌رسانی کرده است.

پژو- فلفل ساب

تا به اینجا با تعدادی از خودروسازان محبوب جهان آشنا شدیم که محصولات دیگری هم تولید می‌کنند. اما شاید محصولاتی مانند خودرو، راکت‌، قطار و هواپیما را بتوان در یک گروه قرار داد. ولی پژو فرانسه تمام معادلات را برهم زده و یک شگفتی در لیست ما است.

پژو خودروهای متفاوتی را تولید می‌کند؛ اما این شرکت لوازم آشپرخانه هم تولید کرده و یکی از بهترین تولیدکنندگان فلفل ساب در جهان است! پژو به غیر از خودرو در کارخانه‌های گوناگون خود آسیابِ فلفل و قهوه و حتی نمک‌پاش  تولید می‌کند. پژو امروزه یکی از بهترین تولیدکنندگان آسیاب در جهان است!

بیوک- تانک

جنگ‌جهانی دوم نخستین جنگ برروی کره زمین بود که در آن به شکلی وسیع از تانک‌ها و در نبردهای گوناگون استفاده شد. تانک‌ها برای اولین‌بار در طول جنگ‌جهانی اول ظهور کرده و از آنها برای پاک کردن میادین مین استفاده می‌شد. اما تانک‌ها به هیچ عنوان ایفاگر نقشی تاکتیکی در جنگ‌جهانی اول نبودند.

در دهه ۱۹۳۰ پیشرفت تکنولوژی باعث شد که تانک‌های کلاسیک به پوسته‌هایی محکم و مقاوم در برابر شلیک دشمنان مجهز شده و ساختار کامل‌تری داشته باشند. یکی از محبوب‌ترین تانک‌های آمریکایی که در جنگ‌جهانی دوم و جنگ کره در خدمت ارتش ایالات‌متحده آمریکا بود؛ تانک M18 Hellcat نام داشت که در سال ۱۹۴۲ و توسط کمپانی بیوک به تولید رسید.

تویوتا- خانه

در حال حاضر کمپانی تویوتا خودروهایی خانوادگی، با کیفیت و قابل اطمینان را به تولید می‌رساند. این خودروساز ژاپنی در طول ۴۴ سال گذشته در بازار تجارت مسکن فعالیت داشته است. در سال ۱۹۷۵ شرکت تویوتا برای اولین بار وارد صنعت ساختمان‌سازی شد و در سال ۲۰۰۴ کمپانی مسکن تویوتا تاسیس شد.

تویوتا از سال ۱۹۷۵ هزاران خانه ساخته و آمار ساخت و ساز این کمپانی فراتر از ۲۵۰ هزار خانه است. با این وجود تقریبا کسی نمی‌داند که تویوتا خانه‌‍سازی می‌کند؛ زیرا این شرکت فقط در ژاپن این کار را انجام داده و اگر مشتاق خریداری خانه‌های تویوتا هستید، باید به ژاپن بروید!

جنرال‌موتورز- قلب مصنوعی

 اولین قلب مصنوعی جهان Dodrill-GMR نام داشت که جراحان قلب را قادر می‌ساخت که عمل جراحی قلب باز را با استفاده از گردش خون مصنوعی انجام دهند. دستگاه Dodrill-GMR بسیار شگفت‌انگیز  بود و مهندسان جنرال‌موتورز در ساخت و توسعه آن نقش ویژه‌ای داشتند.

در سال ۱۹۵۲ دکتر Forest Dewey Dodrill موفق به تامین بودجه از انجمن قلب آمریکا شد و با کمک مهندسین داوطلب جنرا‌ل‌موتورز و مرکز تحقیقات این کمپانی موفق به ساخت Dodrill-GMR در بیمارستان دانشگاه هارپر در دیترویت میشیگان شد. این دستگاه برای اولین بار در تاریخ ۳ ژوئیه ۱۹۵۲ و برای انجام اولین عمل جراحی قلب باز مورد استفاده قرار گرفت. پزشکان با استفاده از دستگاه مذکور خون را از قلب دور کرده و موفق شدند که همزمان پمپاژ آن را به تمام نقاط بدن ادامه دهند.

کرایسلر- تانک

با وجود ساخت اولین موشک هسته‌ای آمریکا در سال ۱۹۵۲ و توسط کمپانی کرایسلر؛ این کمپانی مدت‌ها قبل‌تر میهن‌پرستی خود را به ایالات‌متحده آمریکا و نیروهای مسلح آن اثبات کرده بود.

در طول جنگ‌جهانی دوم کمپانی بیوک تنها تولیدکننده وسایل نقلیه نظامی مانند تانک‌ها نبود و کمپانی کرایسلر هم برای ارتش آمریکا خودروهای نظامی تولید کرد. کارخانه مرتبط به بخش تانک کمپانی کرایسلر در دیترویت و در سال ۱۹۴۰ مشغول ساخت تانک M2 شد و بعدا مدل‌های دیگری مانند M3 را به تولید رساند.

فولکس واگن- سوسیس

درست مانند پژو و فلفل ساب‌های آن، کمپانی فولکس‌واگن نیز به غیر از خودرو کالایی را به تولید می‌رساند که هیچ ارتباطی با صنعت خودروسازی ندارد. این کمپانی بزرگ جزء برترین تولیدکنندگان سوسیس در جهان است!

فولکس‌واگن در سال ۱۹۷۳ تولید سوسیس را آغاز کرده و امروزه میزان محبوبیت سوسیس‌های این شرکت بسیار بیشتر از خودروهای گوناگون آن است. سوسیس‌های فولکس‌واگن توسط تیمی ۳۰ نفره از کارمندان فولکس‌واگن که آموزش‌های مرتبط با قصابی را دیده‌اند به تولید رسیده و روانه بازار می‌شوند.

میتسوبیشی- همه چیز

سوسیس، فلفل ساب و موشک را رها کنید؛ چون آنها شما را برای این لحظه آماده می‌کردند! میتسوبیشی یکی از محبوب‌ترین تولیدکنندگان خودرو بوده و تقریبا همه چیز تولید می‌کند. گروه میتسوبیشی شامل ۴۰ کمپانی بوده و تمام آنها تابع کمپانی میتسوبیشی هستند.

در مجموع باید گفت که میتسوبیشی در زمینه تولید خودرو، کشتی‌سازی، صنعت مخابرات، صنایع نفت و گاز، صنعت پتروشیمی، صنایع سنگین، صنعت ساختمان، صنعت بیمه، صنعت الکترونیک، صنعت معدن و… فعالیت دارد.

منتشر شده در مجله اینترنتی برترینها

ترجمه: امین نقی زاده/ MOTORBAN.COM

درباره‌ی امین نقی زاده

گاهی باید خطر کرد و از جایی که هدف نداره خارج شد! من هم خارج شدم تا به هدفم برسم و ثابت کنم که اگه بخوام به هرچیزی که می‌خوام می‌رسم ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *