خانه / برگزیده / معرفی کانسپت فورد F-250 Super Chief؛ غولِ ۲۰۰۶ !

معرفی کانسپت فورد F-250 Super Chief؛ غولِ ۲۰۰۶ !

غول بی‌شاخ و دمی که تصاویر آن را می‌بینید فورد F-250 Super Head نام دارد.  این کانسپت در سال ۲۰۰۶ و در جریان نمایشگاه بین‌المللی خودرو آمریکای شمالی واقع در دیترویت رونمایی شده بود. در زمان رونمایی از این کانسپت؛ مسئولان فورد اعلام کردند که غول جدیدشان از یک پیشرانه ۱۰ سیلندر سوپرشارژ با توان ۵۵۰ اسب‌بخار برخوردار خواهد شد و گشتاوری معادل با ۵۴۲ نیوتن‌متر را در اختیار سرنشینانش قرار می‌دهد. این خودرو قرار بود که در سه نوع بنزین‌سوز، هیدروژنی و اتانولی عرضه شود!

هیچ شکی در این مورد نیست که پیشرانه‌های ۱۰ سیلندر بسیار پیچیده بوده و طراحی آنها کار هر خودروسازی نیست؛ به خصوص زمانی که باید از این پیشرانه‌ها در خودروهای لوکس سواری استفاده کرد! ولی کمپانی فورد ظاهرا از عهده این کار برآمده بود و وعده‌هایی به طرفدارانش در سال ۲۰۰۶ داد.

در آن زمان طراحی پیشرانه‌هایی مناسب و جان سخت با شکل شمایلی ساده و کم صدا کار آسانی نبود. البته هم اکنون هم به وجود آوردن پیشرانه‌ای با این مشخصات برای خودروهای سواری لوکس و وانت‌های مشهور کار آسانی نبوده و خودروسازان هنوز به تلاش‌های خود در این زمینه ادامه می‌دهند. این ایده‌ای بود که در حدود ۱۳ سال پیش کمپانی فورد با ارائه کانسپت F-250 Super Head در سر داشت.

فورد F-250 Super Head قرار بود برروی رینگ‌هایی با سایز ۲۴ اینچ حرکت کند. درب عقب آن با شیشه و بدون ستون به درب جلو متصل شده و نمایی زیبا خلق کرده بود. سقف F-250 Super Head شیشه‌ای و شبکه‌ای بود و داخل آن با استفاده از چوب گردو و چرم طبیعی تزئین شده بود. در داخل کابین و قسمت مربوط به سرنشینان عقب؛ دو صندلی با فاصله‌ای زیاد و حدودا ۶۰ سانتی‌متری از صندلی‌های جلو قرار داشته و فضایی دلنشین را برای سرنشینان قسمت مربوطه ایجاد کرده بود.

پیشرانه ای که از آن صحبت شد؛ اولین پیشرانه اعلامی فورد برای F-250 Super Head بوده و با استفاده از آن حدود ۸۰۴ کیلومتر را با باک پر و سوخت فراوان خود طی می‌کرد! البته در صورت استفاده از برق؛ میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای با پیشرانه مذکور حدود ۹۹ درصد از موتورهای مشابه کمتر است!

فورد F-250 Super Head یک خودروی بزرگ و شگفت‌انگیز در میان وانت‌های جهان است. این خودرو مانیتورهای کشویی داشته و تمام تجهیزات داخلی آن الکتریکی بود. چراغ‌های LED و امکانات ایمنی متعدد از دیگر ویژگی‌های F-250 Super Head غول پیکر بود؛ اما افسوس که هیچ وقت به تولید نرسید! البته شاید فورد توان تولید انبوه این خودرو را نداشت و یا شاید از آن در بازارهای جهانی استقبال چندانی نمی‌شد.

درباره‌ی امین نقی زاده

گاهی باید خطر کرد و از جایی که هدف نداره خارج شد! من هم خارج شدم تا به هدفم برسم و ثابت کنم که اگه بخوام به هرچیزی که می‌خوام می‌رسم ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *