خانه / اخبار / عمر اتوبوس‌های‌ تهران رو به پایان !

عمر اتوبوس‌های‌ تهران رو به پایان !

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: ۷۶ درصد اتوبوس‌ها و تمام خودروهای ون در حال تردد در تهران به پایان عمر خود رسیده است.

به گزارش “موتوربان” و به نقل از تسنیم، کیومرث کلانتری در نشست با فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو با اشاره به اینکه در تهران آمایش سرزمین انجام نشده و جمعیت متراکمی در پهنه اندک جغرافیایی مستقر شده‌اند اظهار داشت: علاوه بر جمعیت ثابت حدود ۳ میلیون نفر نیز جمعیت شناور در تهران داریم و در مجموع بیش از ۲۰ درصد جمعیت کشور در تهران مستقر هستند.

وی بیان کرد: منابع آبی در تهران بسیار محدود است و ۵ حوزه آبی در تهران و البرز وجود دارد که در مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست قرار گرفته و حفاظت از آنها نیز بر عهده محیط‌زیست است، به طور کلی ۲۹ درصد جغرافیای استان در محدوده حفاظتی و مناطق تحت مدیریت محیط‌زیست است که بر همین اساس محیط‌زیست استان تهران نیازمند تقویت و سرمایه‌گذاری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه یکی از دغدغه‌های مهم استان تهران آلودگی هوا به ویژه در نیمه دوم سال است افزود: ۷۶ درصد اتوبوس‌ها و تمام خودروهای ون در حال تردد در تهران به پایان عمر خود رسیده که بر اساس مصوبات کارگروه کاهش آلودگی هوا مقرر شده امسال ۱۰ هزار دستگاه تاکسی جایگزین تاکسی‌های فرسوده شود که تاکنون تنها ۳۰۰ دستگاه تاکسی جایگزین شده است.

کلانتری همچنین تصریح کرد: افزایش زیرساخت‌های مترو در کاهش آلودگی هوا تأثیر بسزایی دارد که در تهران نیز باید به توسعه خطوط مترو توجه ویژه‌ای معطوف شود چرا که توسعه حمل و نقل عمومی برای حفظ محیط زیست بسیار ضروری است و انتظار می‌رود دولت در این زمینه ورود کاملی داشته و سرمایه‌گذاری کند.

وی ادامه داد: بخشی از عوارض آلایندگی را می‌توان به بهبود زیرساخت‌های مترو اختصاص داد، ضمن اینکه درآمدهای دیگر از جمله یارانه مترو و عوارض معاینه فنی نیز می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد، اگر نتوانیم در حوزه حمل و نقل عمومی اقدامات اثربخشی انجام دهیم قطعا وضعیت آلودگی هوا بدتر می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه در تهران به طور خوشبینانه ۱۰۰ روز هوای ناسالم در سال داریم و در واقع بیش از نیمی از سال هوا آلوده است خاطرنشان کرد: متروی تهران در رنکینگ جهانی در رتبه ۱۲ قرار دارد و صرفه‌جویی در انرژی، آب، برق و کاغذ نیز می‌تواند مترو را به عنوان یک دستگاه خدماتی پیشرو در مدیریت سبز استان تهران معرفی کند.

درباره‌ی امین نقی زاده

گاهی باید خطر کرد و از جایی که هدف نداره خارج شد! من هم خارج شدم تا به هدفم برسم و ثابت کنم که اگه بخوام به هرچیزی که می‌خوام می‌رسم ...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *